7 فاکتور مهم در طراحی بروشور سازمانتان(با اینفوگرافیک)

چگونه بروشوری طراحی کنیم که موثر و با ارزش باشد؟

طراحی بروشور امری آسان است. اما طراحی بروشوری که مخاطبین شما بتوانند برای طولانی مدت از آن استفاده کنند، امری چالش برانگیز می باشد. طراحی موفقیت آمیزِ بروشور برای ارائۀ اطلاعات دقیق در مورد محصولات و خدمات بسیار ضروری می باشد. هر چه بروشور موثر تری آماده کنید، مشتریان شما برای مدت طولانی تری از آن استفاده خواهند نمود و احتمال اینکه آنرا با مشتریان بالقوۀ دیگری نیز به اشتراک بگذارند بیشتر خواهد شد.

طراحی بروشور مختص به تصاویر و قالب آن نمی شود. بلکه طراحی بروشور ترکیبی از فاکتورهای مختلف است که در هماهنگی با یکدیگر موجب موفقیت آمیز شدن بروشور می شوند. این موارد شامل فونت مورد استفاده، محتوا، نوع کاغذ و غیره می شود که باید تمامی آنها را در نظر بگیرید. در زیر به 7 فاکتور مهم از این موارد که باید در اولویت باشند اشاره خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: چه زمانی برای طراحی لوگو سازمانی خود سرمایه گذاری کنیم؟

طراحی بروشور

[kkstarratings]

1) هدفتان را مشخص نمایید.

در برنامه ریزی برای طراحی بروشور، اولین گام تعیین هدف می باشد. برای این کار باید بازاریابی بروشور خود را در نظر بگیرید. چه بخشی از بازارِ هدف، مخاطب شما هستند؟ آیا مایلید بروشور را بصورت دستی، با اپلیکیشن های موبایل، ایمیل و یا با پُست مستقیم ارسال کنید؟ چه مزایایی برایتان دربر خواهد داشت؟ پاسخ به این سوالات می تواند در طراحی موفقیت آمیز و موثر بروشور به شما کمک کند.

2) بدانید بروشور شما چند لایه خواهد داشت.

یکی از ویژگی های مهم بروشور، تعداد لایه هایی است که بروشور خواهد داشت. در واقع این لایه ها می توانند خدمات و محصولات شما را بخوبی به مشتریان و مخطبین ارائه کنند. انتخاب تعداد مناسب لایه ها می تواند امری چالش برانگیز باشد. این لایه ها باید محصولات را بخوبی ارائه کنند و شامل محتوای مورد نظر شما نیز باشند. مواردی مانند ویژگی های محصولات، مراحل و گام ها، می تواند از طریق یک بروشور چند لایه براحتی به مخاطب منتقل شود.

3) نسخه نهایی بروشورتان را بازبینی کنید.

بسیاری از افراد تصور می کنند محتوای بروشور مهمترین عامل در خلق آن است. در حالیکه من معتقدم اگرچه محتوا نیز دارای اهمیت ویژه ای است، چگونگی ارائۀ بروشور به مخاطبین نیز بسیار مهم می باشد. این جایی است که درک و فهم بروشور حائز اهمیت می شود.

نسخه فیزیکی و الکترونیکی بروشورتان را از نقطه نظر مخاطبین بررسی کنید. آیا بروشور شما اطلاعات کافی به آنها ارائه می دهد؟ آیا این اطلاعات به اندازۀ کافی است؟ آیا بیش از حد و یا کمتر از میزان معمول نیست؟ بعنوان یک قانون کلی، مختصر و مفید نوشتن از اصول اولیۀ طراحی بروشور می باشد. باید اطلاعات دقیق و مفید را در کوتاه ترین زمان ممکن ارائه کنید.

علاوه بر این، باید یک نسخه از کار نهایی را از نظر زیبایی بصری بررسی کنید. متن زیاد ممکن است مخاطبین را خسته کند و تمایلی برای مشاهدۀ بروشور شما نداشته باشند. به یاد داشته باشید که همواره اشتباهات گرامری و ویرایشی را نیز قبل از چاپ نهایی بر طرف نمایید.

بیشتر بخوانید: هویت برند چیست و چگونه یک هویت برند عالی داشته باشیم؟

طراحی بروشور

4) فونت مد نظرتان را انتخاب نمایید.

نسخه نهایی بروشور اغلب دارای عنوان، زیر عنوان، متن اصلی، و بقیۀ موارد می باشد. این نکته را بخاطر داشته باشید که وقتی قصد انتخاب فونت را دارید، این فونت باید برای بروشور شما کاربردی باشد. ما به شدت پیشنهاد می کنم که انتخاب های خود را به 3 فونت محدود کنید. هر یک از فونت ها را برای یک هدف و منظور بکار ببرید.

فونت تعیین کنندۀ خوانا بودن متن شماست و فضای کلی بروشور شما را مشخص می کند. علاوه براین، به جذابیت بصری کار نیز می افزاید. اگر در این زمینه تازه کار هستید، پیشنهاد می کنم بدنبال فونت هایی باشید که بخوبی با هم ترکیب می شوند.

5) به نوع کاغذ و جلدِ بروشور توجه کنید.

به نوعی کاغذی که بروشور بر روی آن چاپ می شود توجه کنید. علاوه بر این به جلد بروشور نیز دقت کنید. این موارد می تواند اغلب مشتریان را تحت تاثیر قرار دهد و به اعتبار کسب و کار یا شرکت شما کمک کند. بروشوری که با کاغذ روغنی طراحی شده می تواند از بروشوری که با کاغذ نازک و بی کیفیت طراحی شده تاثیرگذارتر باشد.

انتخاب نوع کاغذ و جلد بر روی دوام بروشور نیز تاثیرگذار است. کاغذ های سنگین تر برای مدت طولانی تری دوام دارند. جلد نیز می تواند محافظت کنندۀ بروشور در مقابل لک شدن و از بین رفتن باشد. علاوه بر این رنگ ها را شفاف تر نشان می دهد. این گزینه ها می توانند موجب شوند بروشور شما به معنای واقعی کلمه بدرخشد.

6) از عکس ها و تصاویری با کیفیت بالا استفاده کنید.

در این مرحله، استفاده از تصاویر بی کیفیت، تار، و یا خش دار، اشتباهی بزرگ محسوب می شود. می توانید تصاویری با کیفیت بالا را از اینترنت دانلود نمایید. برای طراحی موفقیت آمیز و موثر بروشور، می توانید از تصاویری که از قبل در رایانۀ خود دارید نیز استفاده کنید. تصاویر افرادی که در پس زمینه ایستاده اند و مستقیم به دوربین نگاه می کنند امروزه کاربردی نیست و ممکن است تاثیر منفی بر کسب و کارتان داشته باشد.

اگر قصد استفاده از تصاویر محصولاتتان را دارید، سعی کنید آنها را بصورت جذاب مرتب نمایید. پیشنهاد می کنم از یک عکاس خبره برای عکاسی صنعتی محصولاتتان بهره ببرید و از کیفیت بالای تصاویر اطمینان حاصل کنید. اگر قصد دارید این تصاویر را رنگی چاپ کنید، فایل های آموزشی زیادی در اینترنت پیدا خواهید کرد که به شما بصورت گام به گام آموزش خواهند داد.

7) بخشِ فراخوان برای اقدام را در بروشور قرار دهید.

بخش فراخوان یکی از مهمترین بخش های بروشور می باشد. این بخشی است که شما مخاطبین را به سمت هدف دلخواه خود ترغیب می کنید. خواه هدف شما فروش محصولات، بازدید از وبسایت، و یا استفاده از تخفیف باشد، مهمترین موضوع این است که جمله ای در بروشور قرار دهید که مخاطبین را به این سمت ترغیب کند.

سعی کنید این بخش برای مخاطبین واضح باشد و براحتی آنرا مشاهده کنند. پیشنهاد می کنم برای این بخش از فونت بزرگ تر و یا پر رنگ تر استفاده کنید تا کاملا مشخص و برجسته باشد.

هدف خود را واضح ذکر کنید. برای دریافت پاسخ دلخواه، این بخش باید شامل یک ترغیب کننده باشد. مواردی مانند پیشنهاد تخفیف (یا کد تخفیف برای بازدید از سایتتان) تا بتواند مخاطبین را ترغیب کند که عملِ مورد نظر شما را انجام دهند.

[kkstarratings]

با طراحان متخصص ما بطور رایگان مشورت کنید و هویت بصری خود را شکل دهید:

نمونه کارهای ما
تماس با ما